České středohoří: to je podmanivá zahrada Čech i pravěký menhir
Srpen 2018 - Litoměřický deník
Autor: Denis Drahoš
Ústecký kraj - Moderní doba si často žádá oběti, a tak musejí lesy, louky i úrodná pole často ustoupit. Naštěstí jsou naše nejcennější přírodní oblasti a lokality chráněny zákonem, budoucí generace se tak bude moci i nadále těšit z krás a darů naší země. CHKO České středohoří, co do velikosti druhá největší u nás, láká návštěvníky především svým malebným krajinným rázem, jenž nemá ve střední Evropě obdoby.
"Člověk často zapomíná, že je součástí přírody, která mu poskytuje obživu i nezbytné surovinové zdroje. Na území České republiky je ke dnešnímu dni vyhlášeno dvacet šest chráněných krajinných oblastí o celkové rozloze více než milion hektarů.
České středohoří se rozkládá mezi Louny a Českou Lípou, a to zhruba osmdesát kilometrů severozápadně od Prahy po obou stranách dolního toku řeky Labe. Jejím cílem a posláním je uchovávat jedinečné přírodní hodnoty a krajinný ráz území i pro budoucí pokolení.
Jedinečnou podobu vtiskla CHKO třetihorní vulkanická aktivita, která tak vytvořila pozoruhodný, dynamický reliéf tvořený zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, jehož vrcholky jsou často posety ruinami středověkých panských sídel.
V rámci CHKO bylo navíc vyhlášeno čtyřicet tři maloplošných chráněných území. Jedná se totiž o lokality s dobře zachovanou stepní, skalní a lesní vegetací, nebo významnými geologickými objekty.
Projekt LIFE
Aktivní ochrana
evropsky významných teplomilných stanovišť a druhů v Českém středohoří. Cílem
je obnovit zhruba
Součástí jsou také
národní přírodní rezervace, mezi nimi jmenujme alespoň Lovoš, Milešovku
(nejvyšší bod s nadmořskou výškou
Na návštěvu všech vám jeden den rozhodně nestačí. Díky specifickým přírodním podmínkám patří České středohoří k nejbohatším oblastem České republiky, co se týče množství druhů rostlin a živočichů.
„Za zmínku ale stojí teplomilná stepní společenstva a společenstva sutí, na něž je vázán výskyt několika desítek chráněných druhů. Teplomilná stepní společenstva byla předmětem intenzivní ochrany v projektu LIFE + Stepi lounského středohoří a v současné době rovněž v projektu LIFE České středohoří,“ poukazuje na jedinečnost území Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správy chráněné krajinné oblasti.
Setkáte se tu i s kriticky nebo silně ohroženými druhy rakem kamenáčem, lososem, vydrou, syslem či endemickými (neboli vyskytujícími se jen na daném místě) druhy jeřábů. Ze vzácných rostlin pak jmenujme alespoň vysoký počet druhů z rodu kavyl, zvonovce liliolistého, koniklec otevřený a střevíčník pantoflíček.
Vhodné klimatické podmínky a přítomnost řeky Labe mají na svědomí také jeho brzké osídlování a kultivování člověkem. Od poloviny 19. století zde vyrostla řada drobných sídel s lidovou zástavbou, rozmohla se rovněž výsadba ovocných sadů. Není tedy divu, že se CHKO často přezdívá Zahrada Čech.
Unikátem je i kaňonovité údolí, kterým řeka Labe do Českého středohoří vstupuje. Hluboké zářezy říčního údolí s četnými meandry nesou od pradávna název Porta Bohemica Brána Čech. Nádhernou přírodní scenérií se můžete kochat z mnoha míst, doporučuje se zejména výhled od kostelíka v Dubicích na levém břehu Labe nebo z vrchu Kalvárie u Velkých Žernosek, tedy pravý břeh. Panoramata neberou konce, často zapomenete, že čas tak rychle ubíhá!
CHKO je protkána více než pěti sty kilometry značených turistických cest. K nejatraktivnějším a turisty také nejnavštěvovanějším částem patří okrsky Kostomlatského a Litoměřického středohoří. Oproti tomu v Ranském středohoří se nachází jediná modrá trasa vedoucí z Loun přes Ranou k Mostu.
Na zdatné chodce
čeká zejména nejvyšší bod Českého středohoří, Milešovka (
A to není rozhodně vše. Na vaši návštěvu čekají i další turistické cíle: dvanáctimetrový vodopád Vaňov na Podlešínském potoce, zalesněný dvojvrchol Velký a Malý Lovoš s turistickou chatou a vyhlídkovou terasou, jedinečný kopecl Boreč s proslulými výrony teplého a vlhkého vzduchu v zimním období, Bobří soutěska s vodopádem, Panská skála s tzv. čedičovými „čertovými“ varhany s malebným jezírkem.
Největší menhir v Čechách„Kamenný pastýř“ tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec stojící nedaleko vesnice Klobuky je považován za skutečný pravěký menhir. V okolí obce byly odkryty keltské hroby, takže se mnozí lidé domnívají, že obrovský menhir vztyčili právě Keltové.
A nenechte si ujít ani prohlídku mnoha místních majestátních historických památek hradů Hazmburk, Sukoslav, Panna, Skalka, Košťálov, Oltářík nebo Kamýk. I přírodních lákadel je všude dost, stačí si jen vybrat a vyrazit na cestu za poznáním.
Přírodní osvěta
Během roku pořádá Správa CHKO celou řadu zajímavých akcí pro veřejnost. Z komentovaných procházek s průvodcem, besed pro děti, přednášek pro dospělé či akcí pro rodiny s dětmi si vybere každý. A tradičně se zapojují i do oslav Dne Země, jež se koná v Děčíně.
Společně s kolegy z národního parku České Švýcarsko, dobrovolnými strážci přírody a dalšími partnery rovněž připravují akci pro děti MŠ a ZŠ. Největším projektem jsou ale pravidelné Slavnosti stepí na Rané. Ale ani na podzim CHKO nezahálí!
„V sobotu osmého září chystáme ve spolupráci s obcí Hlinná popularizační akci pro rodiny s dětmi Slavnosti pastvin. Všichni jste srdečně vítáni,“ láká k účasti na jedinečné akci Kříž.
Ať už malí, či dospělí turisté, každý z nás se může podílet na dobré věci. K ochraně přírody přispějeme nejen vhodným a ohleduplným chováním během výletů do okolí, ale především ve svém běžném, každodenním životě.