Ochránci přírody prořezávají vršky Českého středohoří kvůli chráněnému konikleci

Na Holém vrchu u obce Hlinná na Litoměřicku roste například vzácný koniklec. A každý rok tam dobrovolní hasiči čistí jeho přirozené prostředí – tak, aby se mu dařilo.

„Ta lokalita byla tak zarostlá, že by tudy člověk neprošel. My se teď chceme vrátit k té původní podobě, kdy tu byly holé vrchy,“ popisuje nezávislý starosta Hlinné Martin Ušala.

Každý rok ze zarostlé stráně Holého vrchu vysekají hasiči desítky metrů čtverečních křovin – především kvůli koniklecům, které v těchto místech rostou.

„Jde nejen o koniklec luční, ale také o kriticky ohrožený koniklec otevřený. Pak jde také o křížence těchto dvou druhů,“ vysvětluje Ondřej Nitsch se Správy CHKO České středohoří.

Orchanáři se pokoušejí obnovit pastviny na více místech Českého středohoří

Správa dostala na údržbu a obnovu těchto pastvin 30 milionů korun z evropských fondů. Jen na Holém vrchu už investovali ochránci téměř 150 000 korun. Zásahy jsou ale potřeba i na jiných místech.

„Obdobné zásahy, jaké se dělaly nad Hlinnou, byly potřeba i támhle na Hradišti nebo naproti na Holém vrchu – v celé té evropsky významné lokalitě, která je poměrně rozsáhlá,“ dodává Nitsch.

Stejnou péči vyžadují také Bílé stráně u Litoměřic, Borečský vrch, Košťálov, Lipská hora, Lovoš, Milešovka, Porta Bohemica a Radobýl.

Vysekáváním vrchů ale práce ochranářů nekončí. „Ty dřeviny silně zmlazují, tak aby to zas brzy nezarostlo, je třeba tam zavést pastvu a pravidelné kosení,“ vysvětluje Ondřej Nitsch.

Ochránci v Českém středohoří si kladou za cíl podpořit šest místních ohrožených druhů – koniklec otevřený je jedním z nich. Dalším je například ještěrka zelená nebo přástevník kostivalový.

Záznam reportáže je možné poslechnou zde.