Projekt LIFE oživí České středohoří
Kousek pod Radobýlem svítí do krajiny plně elektrifikovaný přívěs. Na střeše má solární panely, které stačí jak na běžný denní provoz v přívěsu, tak k nabití ohradníků. Bydlí v něm pasačka ovcí a literární redaktorka Judith Hůla. V rámci projektu LIFE zde pracuje na údržbě chráněných lokalit. „Jedná se křížence plemen ovce romanovské a suffolk. Zdejší kříženci zvládají i pastvu místních suchých trávníků, o jejichž údržbu jde,“ řekla Judith Hůla o svých svěřenkyních a dodala, že nejde o volnou pastvu.
Ovce se přepouštějí z jedné ohrady do druhé. To potvrzuje i manažer pro styk z veřejností ze Správy CHKO České Středohoří Ondřej Nitsch. „Těsně pod Radobýlem jsme udělali zásah, při kterém se zcela zlikvidovaly keře a buření a zůstal jen rozvolněný lesík. Tam se postavila ohrada a díky pastvě se potlačil růst nežádoucích druhů. Ovce zkrátka neměly na výběr,“ zmínil. Po dvou letech je tam pár stromů a mezi nimi pařezy, ze kterých se derou větvičky.
„Výmladky musíme likvidovat,“ dodal Nitsch. Důkazem jasně ukazujícím klady pastvy je i počet motýlů, který odborníci v okolí Radobýlu zaznamenali. Je jich neuvěřitelných 1300 druhů. V celém Českém středohoří jich poletuje kolem 2300 druhů.
Cílem pastvy je udržet přírodu ve stavu, v jakém byla při příchodu člověka do krajiny. Jsou tady jak lesy, tak louky, na kterých pastva nedovolí stromům vytvořit les. Rozrušování půdy kopýtky prospívá dalším organismům.
Právě místa, kde se v minulosti hojně páslo, jsou dnes proslavená coby orchidejové lokality. Bílé stráně u Pokratic a Malíče jsou cílem milovníků orchidejí a fotografů. Totéž platí o koniklecovém vrchu u obce Hlinná. Desítky milionů korun, které jsou vyčleněné na projekt LIFE, budou brzy vyčerpané, projekt má končit příští rok. Projekt se zaměřil na 19 lokalit a šest druhů živočichů, jejichž populace chce buď stabilizovat, nebo posílit. Někdy ochranáři narážejí až na
bizarní lidské počiny, které přírodě škodí. Nejde jen o nově vybudovaná ohniště třeba jen metr nebo dva od starých, ale třeba mnohametrová jména vyskládaná z kamenů. „Pak si je lidi z vrcholu Radobýlu fotí,“ řekl Nitsch.
Autor: Topí Pigula (Litoměřický deník)