Dobrodružství mimo zákon: Nelegální ferraty v Českém středohoří ohrožují sokoly

Kozí vrch si v současnosti vybral ke hnízdění pár kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Jde o jeden ze tří známých párů tohoto krásného dravce, který v současné době hnízdí v přirozeném prostředí skal údolí Labe na území Českého středohoří. Bohužel, nelegální ferrata vede právě v blízkosti hnízdiště. AOPK ČR, regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří eviduje i další páry sokolů, všechny ale hnízdí na komínech průmyslových areálů a dalších vysokých stavbách.

 „Ferraty budované bez souhlasu orgánů ochrany přírody výrazně zasahují do přirozeného prostředí vzácných druhů, především ptáků, které ohrožuje jak samotná výstavba ferrat, tak zejména jejich následný provoz. Ferraty zároveň esteticky narušují krajinné dominanty. Žádáme potencionální návštěvníky, aby ferraty na Kozím vrchu i Vrabinci nepoužívali,“ vysvětluje Petr Kříž z AOPK ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.

 Samice sokolů jsou na počátku hnízdění, a zejména při snášení a inkubaci vajec, velmi citlivé. Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Velmi stresující je pro ně pohyb turistů a horolezců v blízkosti jejich hnízda a nad jeho úrovní. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny proto každoročně uzavírají řadu míst, aby zajistili klid hnízdícím sokolům. V Českém středohoří se to týká Průčelské rokle nedaleko Brné nad Labem, kde je úspěšnost hnízdění sokolů především kvůli rušení nízká. Kvůli ferratě bylo nutné v letošním roce uzavřít i okolí hnízdiště na Kozím vrchu. V České republice se obecně vlivem neukázněných návštěvníků hnízdění sokolů na přirozených skalních hnízdištích příliš nedaří.

  „Agentura ochrany přírody a krajiny ČR rozhodně nehodlá blokovat rozvoj sportovních aktivit v chráněných územích. Sportovci nezřídka velkou měrou přispívají k aktivní ochraně významných lokalit. Je však třeba, aby své záměry konzultovali a realizovali v souladu se zákony a dle odborných doporučení,“ dodává Petr Kříž.

 Okolí hnízdišť na Kozím vrchu a v Průčelské rokli, jsou aktuálně uzavřena páskou a vyznačeny cedulemi. Uzavírka obou území potrvá do 30. června 2020.

 Poznámky:

[1] Kozí vrch je významnou krajinnou dominantou ležící na levém břehu Labe mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Pro výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů patří tento znělcový vrch mezi přírodní rezervace.  Stejně jako zmíněný Vrabinec je také součástí soustavy Natura 2000 v rámci evropsky významné lokality Porta Bohemica. Tento typ sportovních aktivit v nich nelze provádět bez předchozího souhlasu a doporučených pravidel orgánů ochrany přírody, protože jinak hrozí poškození zdejší cenné přírody.

Na Kozím vrchu se například vyskytují vzácné teplomilné rostliny jako je koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica), tařice skalní (Aurinia saxatilis) nebo bělozářka liliovitá (Anthericum liliago). Roste zde stepní tráva kavyl Ivanův (Stipa pennata) a na skalních výchozech velmi vzácně i silně ohrožený lomikámen vždyživý (Saxifraga paniculata). Kozí vrch poskytuje skvělé podmínky velkému počtu živočichů. Daří se zde největšímu evropskému brouku roháči obecnému (Lucanus cervus). Hnízdí zde vzácný čáp černý (Ciconia nigra). Žije zde například mlok skvrnitý (Salamandra salamandra) a slepýš křehký (Anguis fragilis). Kozí vrch byl historicky nejsevernějším místem výskytu ještěrky zelené (Lacerta viridis).