Sokoli jsou v Českém středohoří doma. V okolí jejich hnízdišť je potřeba klid.
„Tak jako každý rok jsme kvůli hnízdění sokolů dočasně uzavřeli vybrané části Průčelské rokle, Kozího vrchu a Vrabince. Uzavírka potrvá do konce června. Chceme zajistit hnízdícím párům klid na hnízdění a vyvedení mláďat. Zejména na počátku hnízdění jsou totiž samice sokolů velmi citlivé. Vadí jim především pohyb v nebo nad jejich úrovní. Pokud jsou vyrušeny, mnohdy hnízdo opustí. Hrozí pak zastydnutí vajec či úhyn mláďat hladem. Do hnízda také mohou vniknout predátoři,“ vysvětlil Petr Kříž z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel Správy CHKO České středohoří.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vyzývá návštěvníky zmíněných lokalit, aby uzavírky respektovali a chovali se tiše a ohleduplně. V případě přírodních rezervací Kozí vrch a Vrabinec je dovolen pohyb pouze po značených cestách. Řetězovou vrcholovou část na Vrabinci bylo nutné kvůli omezené velikosti skal a jejich pravidelnému využívání sokoly uzavřít. Návštěvníci by se na všech uzavřených lokalitách neměli dlouho zdržovat.
„Hnízdění sokolů se v minulosti kvůli neukázněným návštěvníkům opakovaně nezdařilo. Děkujeme proto všem, kteří dodržují pravidla a přispívají tak k ochraně tohoto druhu i přírody obecně,“ řekl Petr Kříž.
Ve druhé polovině minulého století počty sokolů drasticky poklesly, především kvůli nadměrnému používání pesticidů a dalších chemikálií v zemědělství. Postupně se do naší krajiny vracejí, problémem skalních hnízdišť sokolů je ale právě nadměrné rušení. Nejen v Českém středohoří, ale v celé ČR.
Poznámky:
[1] Sokol stěhovavý (Falco peregrinus), nejrychlejší dravý pták na světě, se dožívá až dvaceti let. Při úspěšném hnízdění je celý život věrný jednomu stálému partnerovi. Vhodné místo pro hnízdění, na které se často vrací celý život, vybírá samice. Zpravidla volí místa ve skalnatých a horských oblastech, kde preferuje římsy ve vysokých skalních stěnách. V současné době však stále více sokolů hnízdí na průmyslových stavbách, kde díky klidu mají sokoli vysokou hnízdní úspěšnost.
[2] Fenomén hnízdění na průmyslových stavbách je pozorován od roku 2010. Ornitologové jej podporují tím, že na komíny instalují hnízdní boudy z pozinkovaného plechu.
[3] Například v loňském roce vyvedli sokoli v Jeseníkách rekordní počet mláďat – 41. Tam totiž sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Více na https://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/sokoli-rok-letos-v-jesenikach-vyvedli-rekordnich-41-mladat/