Výřezy

Staly se nezbytnou součástí při obnově nelesních stanovišť. V Českém středohoří se zvuk motorových pil a křovin nese po zapomenutých lukách, pastvinách a sadech, jejichž kouzlo skryla příroda za křoviska hlohu, trnky, svídy, ptačího zobu, jasanů a akátů. Každý výsek odkrývá krajinu předků. Výřezy v minulosti pomohly zachránit významné stepní lokality. 

Výřezy jsou fyzicky i ekonomicky náročné. Je potřeba šetrně likvidovat vyřezaný materiál. Aplikaci metody znesnadňuje zmlazování, které je u některých druhů keřů velmi silné. Je proto nutné výřezy opakovat a o lokalitu nadále pečovat, jinak se křoviny vrátí. A to ještě hustší a neprostupnější. Výmladky omezuje pravidelné kosení a úspěšně je tlumí pasoucí se kozy, kterým náramně chutnají. Bohužel, na některých místech není možné zmlazení zastavit jinak než aplikací herbicidů, nebo za pomoci jiných alternativních metod, zejména pak kroužkování. Dříve zmalazování zabraňovalo i pravidelné vypalování.

Při aplikaci metody je nutné dodržovat určitá pravidla. Nelze je provádět v období hnízdění ptáků, stejně tak v obdobích, kdy přichází na svět mláďata savců. Rovněž je nutné některá křoviska ponechat. Poskytují domov hmyzu i stín. Holoseč křovin může negativně ovlivnit celou oblast.